Uçaklardaki Türbilans Problemi Teknoloji İle Çözülecek

Havayolu taşımacılığının baş belası olan türbilans sorunu IBM & GOGO işbirliği ile çözüme kavuşacak.

The Weather firmasının analizlerine göre uçakların türbilansa girmeleri, milyonlarca dolar ekstra maliyetin yanı sıra korku panik ve çeşitli yaralanmalara sebebiyet verebiliyor.

Türbilansları engellemek veya diğer uçakları bilgilendirmek için günümüze kadar kullanılan yöntem şu şekilde; türbilansa giren uçağın pilotu kule ile iletişime geçerek diğer uçakların türbilanslı bölgeyi pass geçmesi sağlanıyor. Ancak bu yöntem bir sistem altyapısında olmadığı için yoğun zamanlarda kullanılamıyor ve oldukça manual bir yöntem.

Türbilansı Önleyecek Sistem Nasıl Çalışacak ?

IBM in sahip olduğu The Weather sıcak hava boşluklarını  ve hava dalgalarını tespit edecek.Bu işlenen veriler IBM’in ultra güçlü yeni nesil bilgisayarı Watson ile süper hızlda işleniyor. Bu veriler Gogo servisi aracılığıyla daha uçak pistten çıkmadan uçak pilotlarına iletilecek. Bu sayede anlık değişimlerden etkilenmeden pilotlar rotalarını belirleyip türbilansa girmeden seyehat edilebilir olacak.

Sosyal Medyada PaylaşShare on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter

İbrahim ÖZKUL

Karabük Üniversitesi Önlisans ( Elektronik teknolojisi ) Okudu-------------------------------------------------- Yıldız Teknik Üniversitesi ( Endüstri Mühendisliği ) Devam Ediyor----------------------------------------------

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir