Teknik Servise Telefonumuzu Verirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Aslında en bilinçsiz olduğumuz ve en çok dikkat etmemiz gerek konu tam olarak budur. Bir çoğumuz, ben de dahil, bu konuda bilinçsizce hareket edip hem istediğimiz sonucu alamıyoruz hem teknik servislere gereksiz iş yükü ve maliyet oluşturuyoruz. Dikkat edilmeyen detaylar ve göz ardı edilen hatalar çözümden bizi ve teknik servisi uzaklaştırmaktadır.
Konuyu anlatırken bir örnek vererek başlamak istiyorum. Bir kullanıcının görüşme sırasında telefonun çağrıyı sonlandırdığı bilgisi ile cihazını servise bıraktığını düşünelim. Bu aslında cihazın pilinden, içerisindeki arızalı veya kesilmiş sim karttan ya da yazılımsal bir sorundan kaynaklanabilir. Bununla beraber kullanıcı cihazı kulaklık ile kullandığını ve bu hatayı genellikle kulaklık ile konuşurken yaşadığını belirtiyor. Teknik personelin cihazı incelemesi sırasında arızanın kulaklıktan kaynaklandığını tespit etmesi ile kullanıcının yaşadığı sorunu kolay ve net bir şekilde tespit edebiliyor.
Cihazınızın ekran donması olduğunda bunu örnek vererek aktarırsanız cihazınızın serviste kalma süresinden parça değişimi yapılıp yapılmayacağına kadar birçok noktada direkt etkiniz olacaktır.
Cihazınızın %20 de kapanma arızası varsa bunu ne kadar süredir yaşadığınız ve hangi şartlarda oluştuğunu belirtmeniz de aynı şekilde önemlidir. Örneğin “Yoğun kullanımda cihazım hem ısınıyor hem de şarjı %20 nin altına inince kapanıyor” ya da “her koşulda cihazın %30 değerlerinin altında kapanabiliyor” gibi kısa tarifler ile kritik dokunuşlar yapabilirsiniz.
Bu örnekleri çoğaltabilirim. Anlaşıldığımı düşünerek uzatmadan özetlemek istiyorum… Cihazınızda yaşadığınız sorunları yaşama şekilleriniz ile anlatarak servise bırakmanız teknik servis işlem süresini ve alacağınız sonucu net bir şekilde etkileyecektir. Takıldığınız bir konuda bize danışabilirsiniz;

Sosyal Medyada PaylaşShare on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir