Taşınabilir Şarj Nedir, Nasıl Kullanılır, Nasıl Şarj Edilir?

Daha önce de sizlerle paylaştığımız bu konuyu yoğun ilginiz üzerine detaylandırarak anlatmak ve konu hakkında video hazırlamak istedik. Öncelikle bu konuyu işleme şeklimizi size bir taslak ile anlatayım. Taşınılabilir şarj cihazı (powerbank, harici batarya, şarjlı kılıf) nedir onu tanımlayacağız. Sırasıyla nasıl şarj edilir ve nasıl kullanılır bundan bahsedeceğiz.

Taşınabilir Şarj Nedir?

Taşınabilir şarj aslında bir akü veya bir pil olarak tanımlanabilir. Tam olarak budur. İhtiyaç oluşmadan önce kendisini şarj ederek doldurduğumuz, ihtiyaç anında ise içerisinde biriken enerjiyi telefon, tablet, laptop gibi cihazlarımızı şarj etmek için kullandığımız bir üründür. Bu ürünün amacı priz ve/veya şarj cihazı bulamadığımız anda (seyahat esnasında, ilkel bir yerde, elektrik kesintisinde) ihtiyacımız olan enerjiyi karşılamaktır.

Örnek görseller;

 

Powerbank hazır görsel

 

Nasıl Şarj Edilir?

Bu ürünler öncelikle şarj edilmeli ve kullanıma hazır olmalılar. Hemen hemen tamamına yakını Li-ion (Lityumiyon) pil barındıran bu ürünler aynı smartphone lar gibi bilinçli kullanılmalı ve doğru şarj edilmelidir. Genellikle üzerlerinde dört adet led gösterge bulunan bu ürünler telefonunuza ait şarj adaptörleri ile içlerinden çıkan microUSB kablo kullanılarak şarj edilmelidir. Birkaç model dışında hiçbir taşınılabilir şarj cihazından şarj adaptörü çıkmamaktadır. Taşınılabilir şarj üzerindeki microUSB konektöre kablosu takılır. Kablonun boşta kalan USB kısmı şarj adaptörüne takılır. Taşınabilir bataryanın led göstergeleri yanıp sönme halinden tamamen yanılı kalma haline geçene kadar şarj işlemine devam edilir.

powebank şarj etme

Nasıl Kullanılır?

Kullanımın doğru yollarından daha önce bahsetmiştik. Kısaca üzerinden geçecek olursak, bu ürünleri bir şarj aleti gibi kullanmaya dikkat etmeliyiz. Nasıl ki telefonu şarj ederken dikkat etmemiz gereken noktalar var ise bu ürünlerde de dikkat etmemiz gereken noktalar vardır. Öncelikle şarj etmek istediğimiz ürünü tam dolana kadar şarj etmeliyiz. Mümkünse bu sürede ürünün güç tüketecek özelliklerini kullanmamalıyız. (GPS, Wifi, Bluetooth) Şarj etmek istediğimiz ürünün tam dolması gerekmektedir. Şarj edilecek ürünün pili şarj etmeyi gerektirecek kritik seviyeye indikten sonra kullanılmalıdır. Bu ürünleri neme(suya), ısıya, darbeye ve doğrudan güneş ışınlarına maruz bırakmamalıyız. Şarj işlemi sırasında telefon görüşmesi, görüntülü görüşme yapmamaya dikkat etmeliyiz. Olağan dışı ısınma, fiziksel bozulma ve ses duyduğumuz ürünleri kesinlikle kullanmamalıyız. Telefon ve tabletlerimizde kendi şarj olma değerlerinde çıkış gücüne sahip powerbank kullanmalıyız. Örneğin iPhone lar için şarj gücü 5V 1A dir. Powerbank kullanırken bu özelliklere sahip ürünler tercih etmeliyiz. Kesinlikle hızlı şarj oluyor diye 2,5A çıkış gücüne sahip powerbankleri tercih etmemeliyiz.

Sosyal Medyada PaylaşShare on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir