Samsung Parmak İzi Okuyucu Nasıl Kullanılır ?

Bu makalemde, son dönemlerin popüler akıllı telefon özelliklerinden olan parmak izi okuyuculu telefonların nasıl kullanılacağından bahsetmek istiyorum. Özellikle Samsung firmasının büyük modellerinin hepsinde var olan bu teknoloji kimi zaman hayatımızı kolaylaştırırken kimi zamanda zorlaştırıyor.

Cep telefonumuzun güvenliğini sağlamak için 2000 li yıllardan bu yana parola sistemi ile telefona erişimleri kısıtlayabiliyoruz. Zamanla gelişen süreç içerisinde; Desen Pin, 4 haneli şifre, 6 haneli şifre, tüm klavye karakterlerini kullanarak şifreleme, yüz teknolojisi ile şifreleme ve parmak izi ile şifreleme yapmak mümkün oluyor. Diğer şifrelere türlerini uygulamak basit ve kullanımı da kolay olabiliyor. Ancak söz konusu parmak izi okuyucusu olduğu zaman kimi kullanıcılar için büyük avantaj, kimileri içinse dezavantaj oluşturuyor.

Samsung Parmak İzi Okuyucu Nasıl Kullanılır?

İşe öncelikle parmak izinizi tanıtarak başlamanız gerekiyor ki bana göre kullanıcıların yaptıkları hatalar serisi burada başlıyor. Samsung Galaxy modelleri, parmak izinizi kaydederken doğrulama için aynı parmağınızı 10 kere okutmanızı istiyor. Bu 10 farklı parmak izi kaydının istenmesinin nedeni; parmağınızı farklı yönlerden taramak ve parmak izinizi kullanmak istediğiniz zaman hızlı ve kolay bir şekilde ekranın açılmasını sağlamak. Yani yapmanız gereken şey; her seferinde parmağınızı farklı bir açıdan okuyucuya okutmak olmalıdır. Yan, düz, eğik, yamuk, oldukça farklı açılarda parmak izinizi kayıt edin.

İkinci bir problem ise; sadece sağ el parmağı veya sadece sol el parmağını kayıt etmek. Burada yapılması gereken; her iki elinizin de baş parmaklarını telefonunuza kayıt etmelisiniz. Bu sayede telefonunuz hangi elinizde olursa olsun, kolay bir şekilde ekran kilidini açabilirsiniz.

 

PARMAK İZİ OKUYCU GÜVENLİ Mİ ?

Parmak izi okuyucusu ile şifreleme yapmak oldukça güvenlidir. Çünkü her bireyin parmak izi kendine hastır. Yani sizden başka kimse; aileniz, akrabalarınız, arkadaşlarınız hiçbir şekilde telefonunuzun kilidini açamaz ve bu sayede telefonunuzun güvenliğini sağlamış olursunuz.

Parmak izi okuyucusunun dezavantajları oldukça azdır ama çok önemli bir sorun ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Özellikle gece uyurken eşiniz veya herhangi bir aile ferdiniz ya da bir arkadaşınız parmağınızı telefonun okuyucusuna tutarak telefonunuza erişim sağlayabilir. Burada önemli olan teknolojik boyut değil uykunuzun ağır olup olmamasıdır 🙂 .

Yukarıdaki anlatıları göz önünde bulundurarak telefonunuzun güvenliğini parmak izi okuyucusu ile sağlarsanız, telefonunuza sizden başka kimsenin erişemeyeceğini garanti altına almış olursunuz.

Sosyal Medyada PaylaşShare on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter

İbrahim ÖZKUL

Karabük Üniversitesi Önlisans ( Elektronik teknolojisi ) Okudu-------------------------------------------------- Yıldız Teknik Üniversitesi ( Endüstri Mühendisliği ) Devam Ediyor----------------------------------------------

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir