Microsoft Nokia’yı Tayvan’a Sattı!

Microsoft telefon piyasasına hızlı bir giriş yapabilmek için 2013 yılında 7.2 milyar dolar gibi bir bedelle bir zamanların pazar lideri olan Finlandia menşeili Nokia firmasını satın almıştı. Ancak Apple iPhone ve Samsung‘la rekabet edemeyen firma bu yatırımdan oldukça zararlı çıktı. 3 yıllık nokia macerasının zararını kısmen durdurmak için şirketin belirli bir kısmını 390 milyon dolar karşılığında Foxconn’a sattı.

Merkezi Tayvan‘da olan teknoloji devi Foxconn‘u birçoğumuz bilgisayarlar için ürettiği anakartlardan biliyoruz. Elektronik pisayasında kendine yer edinmiş olan firma Nokia ile yeni pazarlara girmeyi amaçlıyor.

Anlaşmanın içeriğinden biraz bahsedecek olursak; Foxconn bu satın alma ile Nokia’nın temel telefon modellerinin haklarına sahip oluyor. Bu da demek oluyor ki Microsoft; windosw 10, lumia modelleri ve windows phone ları bu kapsam dışında bırakıyor. Ayrıca şirketin 4500 personelinin Foxconn bünyesine geçeği gelen bilgiler arasında.

Yazımızı Nokia’nın eski günlerine dönmesini dileyerek bitiriyoruz.

Sosyal Medyada PaylaşShare on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter

İbrahim ÖZKUL

Karabük Üniversitesi Önlisans ( Elektronik teknolojisi ) Okudu-------------------------------------------------- Yıldız Teknik Üniversitesi ( Endüstri Mühendisliği ) Devam Ediyor----------------------------------------------

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir