Laptop Kameraları İzleniyor mu?

Başlık biraz uçuk ve derin gözüksede laptop kameralarının uzaktan izlenmesi mümkün. Makale resminde gördüğümüz kişi Facebook kurucusu Mark Zuckerberg. Her zaman kullandığı laptopun kamerasını bantlamış, sırf bu resim bile bize oldukça fazla şey anlatıyor.

Laptop kameralarını uzaktan izlemek  nasıl mümkün oluyor ya da ne kadar tehlikedeyiz gibi çeşitli sorular aklımızı kurcalıyor olabilir. Sanal dünya mafyalarının yani hackerların çeşitli yöntemlerle kullanıcıların bilgisayarlarına çok kolay bir şekilde sızabildiklerini biliyoruz. Bu sızmadan sonra bilgisayarınızdaki tüm dosya ve belgelere erişim sağlayabiliyorlar. Şifrelerinizi öğrenebilir, kameranızdan sizi izleyebilir hatta mikrofon vasıtası ile sizi dinleyebilirler bile.

Bu erişimleri sağlamak için çeşitli yöntemler var; size ilginizi çeken dosyalar yolluyorlar. Mesela Beşiktaşlısınız, size beşiktaşla ilgili mail, görsel, marş veya haber gibi linkler yollayarak o linklere tıklamanızı sağlıyorlar. Siz o linke tıkladığınız anda ya da o linkteki dosyayı bilgisayarınıza indirdiğiniz anda onlar çoktan bilgisayarınıza girmiş ve kontrolü ele geçirmiş oluyorlar, tabi sizin ruhunuz duymuyor. Hatta link, program ya da resim bozuk zannedip diğer şeylerle uğraşmaya devam ediyorsunuz.

Bir diğer yöntem ise şifre kırma programları, bu yöntemde ise milyonlarca ihtimalli şifreleri çeşitli yazılımlar sayesinde deneyerek sizin şifrenizi bulmaya çalışıyorlar. Şifrenizi tespit ettikten sonra sisteminiz komple ellerinde oluyor.

Hacker’lardan Nasıl Korunabiliriz?

Bu konuda %100 diyebileceğimiz yöntemler yok ama en azından önlemler alabilir ve birçok girişimi bu sayede engelleyebilirsiniz.

  • Sürekli aynı şifreleri kullanmayın.
  • Şifrelerinizi kolay bilgilerden oluşturmayın (tuttuğunuz takım, anne adı, baba adı, eş adı, çocuğunuzun adı, doğum tarihleri, yıl dönümleri, memleket adı ve plakası vb)
  • Teknolojiye yön veren Mark Zuckerberg gibi fiziksel olarak kamerayı da bantlayabilirsiniz.
  • Tanımadığınız bilmediğiniz e-posta ve sms leri asla açmayın. Hatta direkt silin.
  • Program uzantılarına, site uzantılarına dikkat edin. Bilmediğiniz hiç bir programı indirmeyin.
  • Yüklemeler için güvenilir siteleri kullanın.
  • Tanıdıklarınız vasıtasıyla habersiz gelen dosyalara dikkat edin (onların hesapları çalınmış olabilir)
  • Aktif ve güncel bir virüs programı kurun (acemiler ve genel virüsler yakalanacaktır)

Bu önlemleri uyguladığınız süre boyunca hacklerların işini oldukça zorlaştırmış olacaksınız. Ayrıca çok özel dosyalarda çalışıyorsanız şifreli dosyalar veya şifreli flash bellekler kullanmak ekstra bir güvenlik katmanı oluşturacaktır.

Sosyal Medyada PaylaşShare on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter

İbrahim ÖZKUL

Karabük Üniversitesi Önlisans ( Elektronik teknolojisi ) Okudu-------------------------------------------------- Yıldız Teknik Üniversitesi ( Endüstri Mühendisliği ) Devam Ediyor----------------------------------------------

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir