iPhone X Yani iPhone 10 Almalı mıyım?

S9 ve S9+ için yazdığımız yazıdan sonra sıra geldi iPhone X yani iPhone 10’a. Apple’ın iPhone’un 10. Yılını kutlamak için özel olarak tasarlayıp ürettiği yeni ve sıra dışı ekrana sahip telefonu iPhone X ya da 10.

 

Şu günlerde iPhone sevdalılarının aklında iki soru var. iPhone 8 mi alayım yoksa iPhone 10 mu yani X. Malumunuz Türkiye şartlarında artık telefon fiyatları pek önem arz etmiyor. O da ne demekmiş! Fiyat önemli olmaz mı canım dediğinizi duyar gibiyim :). Ancak rakamlar yalan söylemez; Türkiye pazarında satılan telefon sayılarına baktığımızda, daha doğrusu her sene çıkan yeni modellerin satış rakamlarına baktığımızda bu sonuca varıyoruz. Hem gelişen teknoloji hem de artan döviz kurlarına rağmen yeni telefon alımları hız kesmeden devam ediyor.

 

Gelelim bu yazımızın konusuna; yeni bir telefon almayı düşünüyoruz. Peki bu telefon iPhone X olsun mu olmasın mı?

 

Diğer yazılarımda olduğu gibi bu konuya artıları ve eksileri ile cevap vereceğim ancak öncelikle kabataslak bilgilerle biraz İPhone X hakkında bilgiler vereyim. Yukarıda bahsettiğim gibi iPhone X 10. Yıla özel bir model ve bazı keskin değişiklikler içeriyor. Bu değişikliklerin başında home butonunun kalkması, FaceID (ekran kilidini açmak için yüzünüz bir kimlik olarak kullanılıyor) ve çentikli ekran geliyor. Bu arada bu yeni çentikli ekranı iPhone’un en iddialı rakiplerinden Samsung üretiyor, evet yanlış duymadınız Samsung iPhone için ekran üretiyor. Aslında önceki senelerde çeşitli iç donanımları iPhone için üretmişti Samsung. Global firmalar parça durumuna göre rakipleri ile paslaşabiliyorlar, bazı parçaları out source olarak rakipleri daha iyi yaptığı için onlardan temin edebiliyorlar. Bir çok markanın Sony lenslerini kullanması gibi örnekler verilebilir.

 

Diğer taraftan bakacak olursak; büyük umutlarla üretilen iPhone X modeli piyasada beklenen ilgiyi göremedi ve hatta üretim bandından kaldırılması gündemde. Hatta ekran tedarikçisi Samsung’un bu işbirliğinden kar kaybına uğradığı yönünde haberler oldukça fazla. Peki peynir ekmek gibi satan iPhone neden X modelini satamadı? Bu konuda da çeşitli fikirler mevcut; home butonunun kaldırılması, Face ID zorunluluğu ve oldukça yüksek fiyatlara satılması şimdilik ön planda olanlar.

 

iPhone Neden Çentikli Ekrana Geçti?

Özellikle Samsung’un S8 ve S8 PLUS modeli ile sonsuz ekran mottosuyla ekran-kasa oranını oldukça üst seviyelere çıkarması büyük bir etken. Çünkü iPhone modellerinde home butonunun olduğu alt çıta ve sensörlerin + kameranın olduğu üst çıta ekran-gövde oranını diğer telefonlara göre daha düşük seviyede tutuyordu. Yani ekran yeni trende göre küçük kalıyordu. Apple ekranı büyütebilmek için hem home butonunu kaldırdı hem de sensörleri ve kamerayı ekranın orta-üst dediğimiz kısmına sıkıştırarak çentiğin sağ ve solda kalan boşluklarının dahi kullanılmasını sağladı. Genel olarak kullanıcıların bu deneyimden hoşnut olmadıkları kanısındayım ama bence çentikli ekran çok hoş olmuş. Neden diye soracak olursanız normal telefonlarda sensörlerin ve kameranın olduğu kısım boydan boya devam ediyor. Yani her halükarda o kısım olacak. iPhone ise bütün bunları ortada bir çentiğin içine sıkıştırarak sağ ve solda kalan boşlukları da kullanıma sunmuş. Ben alanların zamanla alışacağını düşünüyorum.

Face ID Nedir?

Yüzünüzü binlerce kızılötesi ışıkla tarayan ve yapay zekanın da yardımıyla şimdilik ekranınızın kilidini açmaya yarayan iPhone un yeni özelliği diyebiliriz. Tabi yeni bir teknoloji ve daha geliştirilmeye ihtiyacı var. Bazen aksilikler olsa da çok hızlı ve stabil çalışabiliyor. Gözlüklü, şapkalı, sakallı vs gibi durumlarda sistem oldukça başarılı. Kullanıcıların en büyük problemi ise güneş altında Face ID sistemi bazı zamanlarda zorlanabiliyor.

 

iPhone X Artıları

 • Face ID (yüzünüz kimliğiniz)
 • Ekran-Gövde oranı %81
 • Portre modu
 • Çoklu görev özelliği
 • Kablosuz şarj desteği
 • Çift kamera
 • Hızlı ve stabil işletim sistemi

 

iPhone X Eksileri

 • Kablosuz şarj destekliyor ancak ekstra satın almanız gerekiyor.
 • 3.5mm kulaklık çıkışı yok
 • 5.000, 6.000 hatta 7.000 ve daha da hatta 8.000 TL leri bulan fiyat seçenekleri
 • İlk iPhone modelinden günümüze kadar kullanılan home butonu artık yok
 • Ekran çentiği (oyun ve videolarda can sıkıcı olabiliyor)
 • Touch ID yok
 • Şarj ve kulaklık için tek çıkış olması (yani müzik dinlerken telefonu şarj edemiyorsunuz, sadece lightening dönüştürücü ile mümkün ve tabiki ekstra satın almanız gerekiyor)
 • Hızlı şarj destekliyor ancak ekstra satın almanız gerekiyor.

Neden iPhone X almalıyız ya da almamalıyız? Bu sorunun cevabını bulabilmenizde yardımcı olması için yukarıda artıları ve eksileri yazdım. Her zamanki gibi teknik özellikler için Google layabilirsiniz. Unuttuğum ya da atladığım şeyler varsa lütfen yorumlarda belirtin. Ayrıca yeni bir telefon alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini merak ediyorsanız buradaki linke tıklayarak bilgi edinebilirsiniz.

 

 

 

Sosyal Medyada PaylaşShare on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter

İbrahim ÖZKUL

Karabük Üniversitesi Önlisans ( Elektronik teknolojisi ) Okudu-------------------------------------------------- Yıldız Teknik Üniversitesi ( Endüstri Mühendisliği ) Devam Ediyor----------------------------------------------

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir