iPhone Ses Arızaları ve Yapılması Gerekenler

iPhone Ses Arızası

Bu başlık altında birkaç konuyu işleyeceğiz. Konu çok geniş olmakla beraber sizlerin doğru bir şekilde sorununuzu tespit edip çözüm bulmanız için yardımcı olacağız. Öncelikle her modelin kendi kronik arızası olmakla beraber genel olarak ses arızalarının da belirli sebepleri vardır. Cihazımızın aktif 3 mikrofon ve 2 hoparlör kullanması arızalarımızı belirlememize yardımcı olmaktadır.

Video Sesi Kaydetmeme

Bu başlığı yazdığımda komik hatıralar gözümde canlanmakta. Bu hatıralar aynı zamanda yol göstericimizdir. Yeni alınmış bir haftalı 5S cihaz videoda ses gelmiyor diyerek asık suratlı bir kullanıcı tarafından geri getirilir. Kullanıcı telefonu verdiğinde yapılan tek işlem arka taraftaki fabrikasyon koruyucu jelatinlerin çıkarılması olur. Video seslerinde kayıt yapmama hatası arka mikrofon arızası olup bunun sebebi toz birikmesi, elektronik veya mekanik parça kaynaklı olabilir. Aşağıdaki resimde gözlemlenen noktaların görsel incelemesini yaparak herhangi bir tıkanıklık var mı diye bakmakta fayda var.

arka mikrofon 1

Eğer görsel olarak bir hata görmüyorsanız elektronik veya yazılımsan bir hata olabilir.

4S cihazlarında ses sorunla soft reset ile düzebilmektedir.

Konuşma Sırasında Ses Gelmeme

Bu özellikle iPhone 6 larda karşımıza gelen bir sorun. Daha önceki modellerde nadiren karşılaştığımız bu arıza iPhone 6 ların farklı tasarımı sebebi ile filtrelerinin tıkanmasından kaynaklanmaktadır. Kullanıcıların sıklıkla belirttiği bu arıza ses filtresinin tıkanması sebebi ile yaşanmaktadır. Aşağıdaki resimde belirtilen bölge maruz kaldığı tozlanma sebebi ile bu problemi oluşturmaktadır.

iphone 6 kulaklık hoparlörü

Bu arıza için teknik servislerden gerekli desteği almanız gerekmektedir. Pratik olarak yapabilecek işlem yoktur.

Ses Gitmeme Arızası

iPhone larda en çok karşılaşılan sorunlardan biri olan bu arıza, cihaz kaynaklı ya da operatör şebeke gücü kaynaklı olabilir. Bu arızada çözüm tamamen teknik servis merkezlerindedir. Arızanın oluşum sebebi ise cihazın alt mikrofonundan veya operatörün baz istasyonu şebeke gücünden kaynaklanabilir.

Bir de en kötüsü olan cihazın kulaklıkta kalma arızası var ki bu gelen olarak sıvı temasından kaynaklanmaktadır. Özellikle yağmurlu havalarda kullanıcıların baş belasıdır. “Konuşurken karşımdaki beni duymuyor” diye şikayette bulunan kullanıcılarımız kulaklık girişinin sıvıdan arınması ve cihazın kulaklık modundan çıkması ile sorunları düzelmektedir. Ama belirttiğimiz gibi sıvı teması büyük risk içermektedir ve sonuçlarını önceden kestiremeyeceğimiz hatalar ile karşılaşabiliriz.

Facetime Görüşmesinde Sesim Karşıya Gitmiyor

Bu arıza telefonumuzun üçüncü mikrofonundan kaynaklanan bir arızadır. Yukarıdaki resimde işaretli kısımda gizli olarak bulunan bu mikrofon ön kameralı facetime görüşmelerinde devreye girmektedir. Bu arızanın sonucunda servislerden bize ‘ekran değişimi’ yapılarak hizmet verilmektedir. Mikrofonun üzerinde bulunduğu parça değişimi yapılmadığı için cihazın ekranı değişerek hizmet verilmektedir.

Sosyal Medyada PaylaşShare on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir