iPhone, Rehberin Kaybolması Sorunu

Birçok kullanıcının karşılaştığı bu sorun aslında basit bir hatadan ibaret. Bir anda rehber gidebiliyor veya bir kısmı eksilip tekrar gelebiliyor. Birkaç başlık altında incelenebilecek bir konu.

Öncelikle bilinmelidir ki Apple kimliği her kullanıcı için özeldir ve bu şekilde değerlendirilerek kullanılmalı. Kimlik bir aileye ait olmayıp şahsa özel olmalıdır. Bu, iPhone kullanıcılarının (özellikle Türkiye’de) yaptığı en ölümcül hatadır. Farklı cihazlarda aynı icloud hesabı üzerinden eşleşen rehberler bir kullanıcının işlem yapmasıyla diğer cihazlardan kaybolabilir ya da eksilebilir. Bununla beraber eklenen numaralar da artabilir.

Sevgilinizi ekleyip akşam eşinizin telefon rehberinde görmek istemiyorsanız buna dikkat!

apple-girl-iphone (1050 x 700)

 

Birde bu hatanın en püf noktası icloud gibi mail adresleri ile eşleşen kontaklardır. Bu hesaplar pasif duruma düştüğünde rehberiniz kaybolur. Özellikle bir anda rehberi kaybolan biri varsa ilk olarak mail adreslerini ve icloud u kontrol etmelidir.

Bununla beraber kısa bir süre önce şahit olduğumuz çok farklı bir durum daha vardır. Bu da yazı boyutu ile alakalı yazılımsal bir hata. Hata ile iPhone 6 da karşılaşmamız gibi bu hatayı hem 9.0.2 de hem de 9.1 de yapması işin ilginç tarafı. Yüklü ve hiçbir hesap ile eşleşmemiş olan rehberin cihazdan silinmesi üzerine, teknik ekibimizin yaptığı incelemede hatanın oluşumunu tespit ettik. Bu hata yazı boyutu kısmında en büyük punto seçildiğinde oluştuğunu, punto iki kademe indirilip kaydedildiğinde hatanın düzelerek rehberin görüldüğünü fark ettik. Konu üzerine Apple ile yazışma başlattık.

Özetleyecek olursak. Birincisi Apple kimliği şahsa aittir. İkincisi mail adresleri ile eşleşen rehberler mail pasife düşünce silinir. Üçüncüsü ile yazılımsal hatalar. Rehber silindiğinde yapmamız gereken hesapları kontrol etmektir.

 

Sosyal Medyada PaylaşShare on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir