iPhone İşlemci Hızını Nasıl Görebilirim?

Geçtiğimiz aylarda dünya çapında ses getiren bir skandal günyüzüne çıktı, hem de hiç beklemediğimiz bir firma tarafından; Apple. iPhone modellerinin bazılarında yazılım güncellemeleri ile işlemci hızının düşürüldüğü resmi kaynaklar tarafından resmen itiraf edildi. Peki bu itiraf tam olarak ne anlama geliyor; Apple kanadının savunması, zamanla işlevini yitiren bataryadan maksimum performans alabilmek için iPhone modellerinin işlemci hızları neredeyse yarı yarıya düşürüldü. Nasıl yani bir dakika! Telefonumuzun bataryası deforme oluyor (yani kullanım ömrünü büyük oranda dolduruyor) Bu duruma ayak uydurabilmek içinde işlemci hızı düşürülüyor. İLGİNÇ!

 

Bu durum eskiden aldığınız hızın artık yarısını hatta daha azını alabileceğiniz anlamına geliyor, ayrıca stabil çalışması ile nam salmış IOS işletim sisteminin teklemeye başlaması da an meselesi. Eğer doğru anladıysak bir örnekle pekiştirelim; buradaki sorunlu ürün televizyonumuzun kumandası olsun. Kumandamızın pilinde sorun var artık eskisi gibi performans vermiyor, yani kanal değiştirmiyor ya da ilk zamanki gibi komutları algılamıyor diyelim ve sorunun pilde olduğunu biliyoruz. O halde kumandanın fonksiyonlarını mı kısıtlarız yoksa pilini mi değiştiririz? Tabi ki de pilini değiştirir ve yolumuza sorunsuz bir şekilde devam ederiz.

 

Peki iPhone pil değişimi önermek varken neden kullanıcılardan gizli bir şekilde bizim için iyi olduğunu düşünerek (güya) işlemci hızlarını düşürdü? O sevdiğimiz hızlı ve stabil telefon artık daha yavaş çalışacak ve doğal olarak biz artık yeni olmasına rağmen telefonumuzun yavaşladığını düşünerek daha yeni modelleri düşünmeye başlayacağız ve hatta satın alma yoluna gideceğiz. Sonuç olarak bütün bu gizli müdahaleler yeni ürün satabilmek için sevgili dostlar.

 

iPhone İşlemci Hızını Nasıl Görebilirim?

 

Telefonunuzun işlemci hızını görebilmek için 3. parti yazılımlara ihtiyaç var. Bu yazılımları App Store dan kolaylıkla bulabilirsiniz. Bu sayede fabrika verileri ile anlık verileri karşılaştırıp durum değerlendirmesi yapmanız mümkün olabilir.

 

Lirum Device Info Lite uygulaması bu uygulamaların başında geliyor.

CPU DasherX uygulamasını da kullanabilirsiniz.

 

 

 

Sosyal Medyada PaylaşShare on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter

İbrahim ÖZKUL

Karabük Üniversitesi Önlisans ( Elektronik teknolojisi ) Okudu-------------------------------------------------- Yıldız Teknik Üniversitesi ( Endüstri Mühendisliği ) Devam Ediyor----------------------------------------------

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir