iPhone Hatalı Yüzdede Kapanma Sorunu ve Çözümü / iPhone Pil Sorunu

iPhone cihazlarımızda sıklıkla karşılaşılan problem hatalı pil göstergesidir. Cihazlarımızın bize yaptığı bu küçük sürprizler çoğu zaman can sıkıcı hal alır. “Şarjım %34, eve kadar yeter” derken ansızın kapanır. Bazen birkaç dakika sonra açılır ama bazen şarja takana kadar kullanamazsınız. Bu makalemizde kısaca bu konuda bilgi vereceğiz. Konu hakkındaki bilgileri birinci kaynaktan ediniyoruz ve sizlere açıklayarak anlatıyoruz.

Bu hata genellikle pilin kimyasal yapısı ile alakalı olup ufak bir kısmında yazılımdan, ufak bir kısmında da cihazımızın anakartından kaynaklanmaktadır. İyiden kötüye sıralayacak olursak, yazılımsal sorunu, pil kaynaklı sorun ve anakart kaynaklı kapanma sorunu.

Yazılımsal sorun şu demektir; cihazımız pilinin kapasitesini doğru hafızalayamamış olup %0 ile %100 değerin arasını farklı boyutlandırmasıyla oluşur. Bu çok basit bir arıza türüdür ki kendimiz evde teknik servise gitmeden sorunu çözebiliriz.  Sorunun giderilmesi için cihazımızı %100 şarj etmeli, şarj işlemi tamamlanınca şarj kablosunu cihaza birkaç defa daha takıp çıkararak anlık düşmenin olmadığını kontrol etmeliyiz. Düşme gözlemlenmediği taktirde cihazı recoveri mod a alıp iTunes üzerinden yazılım yüklemeliyiz. Tabi bu işlemin yaptığımızda bütün veriler silinecektir. Muhakkak yedek alınmalı.

 

grafik

 

Pil kaynaklı sorun pilin hücresel yapısının bozulması sonucu belli bir yüzdede ( bu değişken olabilir ) kapasite kaybı olmasıdır. Bu durumda cihaz geç şarj olabilir ve çok hızlı deşarj olabilir. Bununla beraber arızalı hücreler sebebi ile tahmini göstergenin hatalı olması ve %40 gibi bir değerde cihazın kapanması demektir. Teknik servise başvurmalı pil ve cihazın akım değerleri ölçülerek işlemlerine devam edilmelidir.

Bir de en kötüsü anakart kaynaklı kapanma sorunu. Bu her yüzdede olabilecek bir durumdur ve bazen kullanıcılar pil sorunu sanmaktadır. Aslında hata cihazın anakartında olup işlemci power ya da pil konnektörü gibi elektronik parça kaynaklı olabilir. Apple da bu tür arıza için onarım yapılmamaktadır.

(Makalemizde geçen ‘yedekleme’ ‘recvery mod’ ve ‘yazılım yükleme’ işlemleri ayrı başlık altında işlenmektedir.)

Sosyal Medyada PaylaşShare on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir