iPhone 6S, Kırmızı Ekran Arızası ve Çözümü

Milyonlarca kullanıcının merakla beklediği iPhone 6s modelleri satışa sunulduğu andan itibaren 10 milyonluk satış rakamını aşarak tarihi bir başarı elde etti. iPhone 6s ve iPhone 6s Plus İOS 9 yüklü olarak kullanıma sunuldu. Merakla beklenen İOS 9 2 hafta içerisinde 2 güncelleme ile hataları kapatılmaya çalışıldı. Buna rağmen kullanıcı şikayetleri devam etmekte.

 

İOS 7 ile beraber gelen ve iPhone 5s’lerde sıklıkla karşılaşılan mavi ekran hatasının iPhone 6 ve iPhone 6 PLUS modelindeki şekli olan kırmızı ekran hatası, iPhone 6s ve iPhone 6s PLUS’larda da karşımıza çıkmaktadır.

iPhone6-6Plus-kirmizi-akran-sorunu

iPhone  kırmızı ekran hatasının çözümü nedir ?

İOS 9 yazılımı ile birlikte gelen bu kırmızı ekran arızası, cihaz kaynaklı olmayıp; soft reset ile düzeltilebilmektedir. Soft reset atmak için cihazımızın on-off tuşu ile ana ekran menü tuşuna (home tuşu) Apple logosu gelene kadar ( ortalama 7 sn ) basılı tutmamız gerekmektedir. App logo geldikten sonra tuş kombinasyonunu bırakıp açılmasını beklememiz gerekmektedir. Cihaz açıldıktan sonra normale dönecektir.

 

Kırmızı ekran arızasının sıklıkla tekrarlanması

Yukarıdaki çözümü denedikten sonra kırmızı ekran hatası tekrarlanıyorsa cihazınızın donanımsal problemi olma ihtimali yüksektir. Cihaz kaynaklı arıza çok nadir karşılan bir durumdur. Bu konuda teknik destek almanız gerekmektedir. Recovery modda yazılım yüklemek çözüm olabilmekle beraber teknik servis kayıtlarına geçmesi, cihazınızın teknik servis geçmişi için önemlidir.

Sosyal Medyada PaylaşShare on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir