iPhone 5 Açma-kapama (uyku-uyanma) Tuşu Arızası

Kronik arıza olan iPhone 5 açma-kapama (uyku-uyanma) tuşu arızası bu modellerin neredeyse hepsinde arıza vererek kullanıcılara çok sorun yaşattı. Bu tarih itibari ile hemen hemen hepsinin garanti süreleri dolmuş olan iPhone5 modelleri için Apple hatalı üretim yaptığını kabul etti ve değişim süreci başlattı. Bunun için kısa bir uygunluk politikası sunarak “kullanıcı kaynaklı hasarı bulunmayan cihazlarda, satış tarihinden itibaren üç sene dolmadıysa ve arıza görülüyor ise” değişim yapmaktadır.

Apple’ın aşağıdaki linkine tıklayarak cihazınızın Ayarlar -> Genel -> Hakkında kısmında yazan seri numarasını girdiğinizde programa uygun olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

https://www.apple.com/tr/support/iphone5-sleepwakebutton/

Bununla beraber bu modelin satış tarihini göz önünde bulundurursak, yukarıda belirttiğimiz gibi iPhone 5 satılalı üç seneden fazla oldu.

 

Eğer bu hükümleri sağlamayan bir iPhone 5 imiz varsa ne yapabiliriz?

 

Öncelikle size yetkili servis politikasından bahsedeyim. Bu parça Apple’a göre değişimi yapılamayan bir parça. Değişim sırasında göreceği onarım ve takılacak yan sanayi parça yüzünden oluşabilecek aksaklıkların önüne geçmek için kesinlikle onarım yapılmıyor ve bu arızayı yaşayan müşterilerin cihazı için ücretli değişim talep ediyor. Bu da yaklaşık bin lira gibi bir ücret. Şuanda 5S modeli sıfır satış fiyatının 1400,00TL civarında olduğunu göz önünde bulundurursak kesinlikle mantıklı değil.

Tabi ki onarımı yapılabilen ve değiştirilebilen bir parça sayesinde sorununuzdan kurtulabilirsiniz. Bunun için yetkili olmayan servislerde 70TL ile 150TL arasında değişen fiyatlarla hizmet alabilirsiniz. Tek dikkat etmeniz gereken servisin güvenilir olup olmadığıdır. Tecrübesiz ve kalitesiz servisler cihazınızın wifi arızasından şebeke sorunlarına kadar farklı arızalara sebep olma ihtimalleri vardır.

Sosyal Medyada PaylaşShare on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir