İETT İlginç Bir Şekilde Hack’lendi

İstanbul’da toplu taşıma denilince direkt akla gelen İETT sabah saatlerinde hack şoku yaşadı. Bu şokun sebebi ise bir veya birden fazla hacker grubunun İETT yi hacklemesi idi. İstanbul’da yaşayanların günümüzde oldukça aşina olduğunu, toplu taşımalardaki elektronik ekranlar kullanıcılara duraklar ve belediye hakkında bilgiler veriyor. Bu sayede vatandaşlar kimseye ihtiyaç duymuyor. İETT sistemi hacklenince bu bildirim ekranları durakları göstermek yerine tek bir mesaj göstermeye başladı. O mesaj EKBER WAS HERE”. Oldukça şaşkınlık yaratan bu mesajdan anlaşıldığı üzere İETT sistemi hacklendi.

Aynı zamanda mobiett uygulaması ve internet siteside hacklenen İETT bu siber saldırıyı yaklaşık 2 saatte çözdü ve kullanıcılara yeniden hizmet vermeye başladı.

ekber_was_here_2

 

PEKİ “EKBER WAS HERE” NE ANLAMA GELİYOR ?

“EKBER BURADAYDI” anlamını taşıyan bu cümle hacker’ın imzası olarak algılandı. Ancak gerçerk isminin Ekber olup olmadığı bilinmiyor. Bazı tahminler ise bu hacker’ın oldukça genç bir yaşta olduğu ve ilk eylemi olduğu yönünde. Siber saldırılar ile ilgilenen birimler şimdiden Ekber’in peşine düşmüş durumda.

 

Sosyal Medyada PaylaşShare on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter

İbrahim ÖZKUL

Karabük Üniversitesi Önlisans ( Elektronik teknolojisi ) Okudu-------------------------------------------------- Yıldız Teknik Üniversitesi ( Endüstri Mühendisliği ) Devam Ediyor----------------------------------------------

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir