Facebook Avataria Savcılık Kararı İle Yasaklandı

Geçtiğimiz günlerde bir sözlük yazarının Avataria oyunu ile ilgili yaptığı paylaşımı toplumda büyük yankı uyandırmıştı. Bu yazar, yeğeninin Facebook’ta oynadığı Avataria oyununu merak etmiş ve yeğeninin hesabından oynamaya başlamıştı. Oyun esnasında insanlığın kanını donduran taciz ve cinsel istismar olayını gören yazar büyük bir şok yaşamış ve çocukların internet ortamındaki oyunlarda nasıl taciz altında kaldıklarını gözler önüne sermişti. Yetişkin bir oyuncu çocuğu çeşitli yaklaşımlarla kandırarak kıyafetlerini çıkarmasını istiyor hatta cinsellikle ilgili sapıkça şeyler söylüyordu. Ayrıca sapık, çocuğa bu durumun aralarında kalmasını ve ailesine haber vermemesini söylüyor.

Bu bilgiler ışığında Sivas Cumhuriyet Savcılığı incelemelerde bulunup, Facebook Avataria Oyunu’nun çocukların için büyük tehlikeler içerdiğini belirledi ve Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde oyunun yasaklanması için karar aldı. Alınan bu karar Telekomilikasyon İletişim Başkanlığına iletildi. Yasağın ne zaman aktif olacağı ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.
Bu tehlike sadece Avataria oyunu ile sınırlı olmayabilir. Çeşitli ağlar üzerinden oynanan online oyunlar mevcut. Bu oyunlarda chat özelliği sayesinde oyuncular ortak veya kendi aralarında sohbet edebiliyor. Uzamanlar, çocukların internet ortamında başıboş bırakılmamaları konusunda ebeveynleri uyarıyor. Çocukları sıkmadan, bunaltmadan hangi sitelerde gezdiklerinin ve hangi oyunları oynadıklarının takip edilmesi gerektiği savunuluyor.

Sosyal Medyada PaylaşShare on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter

İbrahim ÖZKUL

Karabük Üniversitesi Önlisans ( Elektronik teknolojisi ) Okudu-------------------------------------------------- Yıldız Teknik Üniversitesi ( Endüstri Mühendisliği ) Devam Ediyor----------------------------------------------

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir