Aziz Sancar Kimya Alanında Nobel Ödülü Aldı

The Nobel Prize resmi twitter hesabından bugün yapılan açıklamaya göre 2015 yılı Kimya alanında Nobel Ödülünün sahibi ABD ve Türkiye vatandaşlığı bulunan Türk Asıllı Prof. Dr. Aziz SANCAR oldu.

Peki SANCAR’a bu başarıyı hangi çalışma getirdi ?

Hücrelerin hasarlı olan DNA’larını onarıp, genetik bilgilerini koruyarak haritalandırabilen bilim adamı bu sayede İsveç Kraliyet Bilim Akademisi tarafından bu ödüle layık görüldü.

Prof. Dr. Aziz SANCAR Kimdir ?

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Kuzey Carolina Üniversitesi Biyokimya ve Biyofizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aziz Sancar, kanser tedavisinde ‘ritmik saat’ adı verilen buluşuyla adını tüm dünyaya duyurdu.

1946 Mardin / Savur doğumlu olan SANCAR, ‘DNA tamiri’ ve ‘hücre döngüsü kontrol noktası’ gibi konulardaki çalışmaları ile biliniyordu. İstanbul Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra ABD’ye gider Prof. Dr. Aziz SANCAR, 1977 yılından beri çalışmalarına Amerika Birleşik Devletleri’nde devam etmektedir.

 

The Nobel Prize resmi hesabından atılan tweet.

aziz-sancar-nobel-ödülü

 

Sosyal Medyada PaylaşShare on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter

İbrahim ÖZKUL

Karabük Üniversitesi Önlisans ( Elektronik teknolojisi ) Okudu-------------------------------------------------- Yıldız Teknik Üniversitesi ( Endüstri Mühendisliği ) Devam Ediyor----------------------------------------------

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir