4.5G Hız Testi ve Kota problemi

1 Nisan itibarı ile tüm Türkiye 4.5G yi kullanmaya başladı. Telefonu 4.5G yi destekleyen kullanıcılar büyük bir heyecanla bu yeni internet hızını deniyor ve test ediyor. Ancak 4.5G hız testi kontrollü yapılmazsa kullanıcıları büyük sürprizler bekliyor. 2tekniker.com olarak 4.5G kullanan herkesi uyarma ihtiyacı duyduk. Gelelim detaylara:

İOS ve ANDROİD platformunda bulunan Speedtest  uygulaması 4.5G hız testlerinde en çok kullanılan uygulamalardan. 3G bağlantıda test yaparken 20 Mbps ile bağlandığınızı düşünelim. Uygulama 20 Mb download için 10 Mb da upload için veri kullanıyor. Yani yaptığınız bir test için 30 Mb kotanızdan gitmiş oluyor. 4.5G de ise durum çok daha vahim; Anlık olarak 100 Mbps ye ulaşan hızlar söz konusu. Bir önceki yazımızda da belirttiğimiz gibi Esenler’de 4.5G hız testi yapmıştık. Ölçümlerde 80 Mbps küsür bağlantı hızına ulaşmıştık. Bu da demek oluyor ki bir hız testi için 120 Mb kotamızdan gitmiş.

Kısacası 4.5G yi kullanırken dikkatli olmak lazım. Sürekli hız testi yapıp keyiflenirken öteki yandan kotanız çok hızlı bir şekilde bitebilir.

Screenshot_2016-04-07-12-41-47

Sosyal Medyada PaylaşShare on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter

İbrahim ÖZKUL

Karabük Üniversitesi Önlisans ( Elektronik teknolojisi ) Okudu-------------------------------------------------- Yıldız Teknik Üniversitesi ( Endüstri Mühendisliği ) Devam Ediyor----------------------------------------------

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir