4.5G Kota Aşımı ve Yapılması Gerekenler

4.5G ile ilgili makale yazmaya devam ediyoruz. Bugünkü yazımızın konusu ise; 4.5G Kota Aşımı ve Yapılması Gerekenler Hakkında. 4.5G yi kullanırken her zaman yüksek hıza ihtiyaç duyulmuyor. Aşağıdaki maddeleri dikkate alırsanız ay sonunu kotanızı aşmadan bitirebilirsiniz.

*Youtube da müzik dinlerken veya video izlerken görüntü kalitesini siz belirleyin. Cep telefonları için 360p veya 480p idealdir. 4.5G sayesinde 1440p bile izleyebilirsiniz. Ama kotanız o kadar hızlı bitecektir ki fatura kesim tarihinize 20 günden fazla olmasına rağmen internetsiz kalabilirsiniz.

*Spotify, Turkcell Müzik, Türk Telekom Müzik gibi uygulamaları kullanırken HD modunu açmayın ya da wifi üzerinden parçaları indirin. Aksi taktirde keyifli bir kaç saat müzik dinleyip keyif yaptıktan  sonra internetiniz bitmiş olabilir.

*Mobil cihazlarınızdan dizi izlerken video kalitesini 360p – 480p arasında tutun.

*Hız testi yapmamaya çalışın. ( 4.5G hız testi ve kota aşımı ile ilgili makalemize buradan ulaşabilirsiniz. )

*Cihazınızla ilgili tüm senkronizasyon işlemlerini ve eşitlemeleri sadece wifi üzerinden yapın. ( Google Drive, One Drive, Dropbox… gibi )

*App Store ve Google Play Store Güncellemelerini wifi üzerinden yapın.

*Mobil veri kullanım uyarısını tarifenize göre düzenleyin. ( Yeni nesil telefonların hemen hemen hepsi destekliyor. )

*Operatörlerin güncel paket kontrol programlarını kullanabilirsiniz. ( Bu sayede ne kadar internetiniz kalmış görebilirsiniz. )

*İhtiyacınız olmadığı zamanlarda 4G yi kapatabilir ve 3G ile yolunuza devam edebilirsiniz. ( Samsung ve Android cihazlarda 3G veya 4.5G ayar seçimi için videolu anlatıma buradan ulaşabilirsiniz. )

 

Sosyal Medyada PaylaşShare on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter

İbrahim ÖZKUL

Karabük Üniversitesi Önlisans ( Elektronik teknolojisi ) Okudu-------------------------------------------------- Yıldız Teknik Üniversitesi ( Endüstri Mühendisliği ) Devam Ediyor----------------------------------------------

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir