2.El Cep Telefonu Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

2.El araba alırken nasıl ki bir bilene danışırız, cep telefonu için de ‘tanıdık’ telefoncu yerine kendi bilgilerimizi de değerlendirmeliyiz. Bu hususta en çok yapılan hata, para miktarımıza göre hesap yapıp, ikinci el cihazlar için hassas konulara dikkat etmeden tercih yapmaktır. Öncelikle, her zaman değindiğimiz gibi ‘Bana nasıl bir cep telefonu lazım’ cümlesinden yola çıkmalıyız. Ve, kısa vadeli ya da ‘gittiği yere kadar’ diyerek bir ayrım yapmalıyız.

 

Konuya teknik olarak yaklaşacak olursak; alacağımız cihaz orijinal parçalarına sahip ve muhakkak onarım görmemiş olmasına dikkat etmeliyiz. Birkaç ufak dokunuşla büyük arızaları bulunan cihazlar için onarım yapılmakta ve bu onarımlar her seferinde kısa ömürlü olmaktadır. Bunu anlamak için yapmamız gereken vida yerlerine ve vida başlarına bakmaktır. Aşınmış vidalar bize ipucu veren en yardımcı elemandır. Bununla beraber kapak ve kasa renklerinin aynı tonda olması, yıpranmış bir kapağa rağmen temiz bir ekran şüphelenmemiz için ipucudur. Cihazın ses filtreleri ve tuş kenarlarında toz birikmesi 2. El telefonlar için olması gereken bir durumdur. Bunlar cihazın işlem görüp görmediği için kontrol edebileceğimiz hususlardır.

 

 

Cihazı beğenip almaya karar verdikten sonra muhakkak yapmamız gereken birkaç işlem vardır.

Bunlardan ilki cihazın imei kontrolüdür. Bu MCKS (mobil cihaz kayıt sistemi) üzerinden yapılan ve bize en büyük yardımda bulunan sistemdir. Bu sorgu kısmına E-Devlet IMEI Sorgulama

Üzerinden ulaşabilirsiniz.

sssss

 

Eğer imkanınız varsa sim kartınızı takıp arama gerçekleştirin. Şebeke ve ses problemi olup olmadığını ayak üstü test etmiş olursunuz. Ayrıca internet üzerinden 2. el cep telefonu fiyatlarına bakıp karşılaştırma yaparak kazancınızı maksimuma çıkarıp kaybınızı minimuma indirmekte fayda var.

Bu işlemden sonra sırayla cihazın ekranını /dokunmatiğini, kamerasını, ses kalitesini, wifi ve bluetooth’unu kontrol etmeliyiz.

 

Unutmayalım ki en önemli konu cihazın hasar görmemiş olmasıdır. Çok fazla hasara maruz kalmış ve hırpalanmış cihazlar zamanla farklı arızalar yapabilir. Kasası değiştirilerek makyajlanan ürünler önceki kullanımından kaynaklanan hasarlar sebebi ile size beklemediğiniz sorunlar çıkarabilir. Bu konuya dikkat etmeliyiz. Şimdiden hayırlı olsun…

Sosyal Medyada PaylaşShare on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir